Am găsit 6 definiții pentru cuvantul/cuvintele concupiscență:

CONCUPISCÉNȚĂ s. f. Înclinare către plăceri senzuale, trupești; luxură. – Din fr. concupiscence, it. concupiscenza.

CONCUPISCÉNȚĂ s. f. înclinare către plăceri senzuale, trupești; luxură. (< fr. concupiscence, lat. concupiscentia)

CONCUPISCÉNȚĂ s.f. Înclinare către plăceri senzuale, trupești; senzualitate. [Cf. lat. concupiscentia, fr. concupiscence, it. concupiscenza].

*concupiscénță f., pl. e (lat. concupiscentia. V. cupiditate). Poftă (sensuală).

concupiscénță (livr.) s. f., g.-d. art. concupiscénței

CONCUPISCÉNȚĂ s. f. (Livr.) Înclinare către plăceri senzuale, trupești; luxură. Din fr. concupiscence, it. concupiscenza.

concupiscenta - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, articulat - pentru cuvantul concupiscent

concupiscentă - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, nearticulat - pentru cuvantul concupiscent