Am găsit 5 definiții pentru cuvantul/cuvintele colegialitate:

COLEGIALITÁTE s. f. 1. Atitudine, sentimente de (bun) coleg; camaraderesc. 2. Principiu potrivit căruia conducerea unor organe sau organizații este exercitată de mai multe persoane, care iau împreună hotărâri prin votul majorității. [Pr.: -gi-a-] – Colegial + suf. -itate (după germ. Kollegialität).

COLEGIALITÁTE s. f. 1. atitudine, sentimente colegiale; camaraderie. 2. principiu potrivit căruia conducerea unor organe sau organizații se exercită colectiv. (< fr. collégialité)

COLEGIALITÁTE s.f. Atitudine, sentimente colegiale; camaraderie. [Cf. fr. collégialité, germ. Kollegialität].

colegialitáte (-gi-a-) s. f., g.-d. art. colegialitắții