Am găsit 6 definiții pentru cuvantul/cuvintele cocheta:

COCHETÁ, cochetez, vb. I. Intranz. A căuta să placă, să atragă atenția, interesul, simpatia unei persoane (de sex opus) printr-un mod de comportare atrăgător; a schimba cu cineva vorbe curtenitoare. – Din fr. coqueter.

COCHETÁ vb. intr. 1. a căuta să fie pe placul unei persoane de sex opus. 2. (fig.) a arăta relații de prietenie cu cineva; a flirta. (< fr. coqueter)

COCHETÁ vb. I. intr. (Fam.) A încerca, a căuta să fie pe placul unei persoane de sex opus. ♦ (Fig.) A încerca sau a arăta relații de prietenie sau de alianță cu cineva; a flirta. [< fr. coqueter].

cochetá (a ~) vb., ind. prez. 3 cocheteáză

cochetà v. a face pe cochet.

COCHETÁ, cochetez, vb. I. Intranz. A căuta să placă, să atragă atenția, interesul, simpatia unei persoane (de sex opus) printr-o comportare atrăgătoare; a schimba cu cineva vorbe curtenitoare. – Din fr. coqueter.

cocheta - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, articulat - pentru cuvantul cochet

cochetă - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, nearticulat - pentru cuvantul cochet