Am găsit 4 definiții pentru cuvantul/cuvintele cicloidă:

CICLOÍDĂ, cicloide, s. f. Curbă plană descrisă de un punct al unui cerc care se rostogolește fără alunecare pe o dreaptă fixă. – Din fr. cycloïde.

CICLOÍDĂ s.f. Curbă descrisă de un punct al unui cerc mobil, care se rostogolește fără alunecare pe o dreaptă fixă situată în planul cercului. [Pron. -clo-i-. / < fr. cycloïde, cf. gr. kyklos – cerc, eidos – formă].

cicloídă (ci-clo-) s. f., g.-d. art. cicloídei; pl. cicloíde

CICLOÍDĂ, cicloide, s. f. Curbă plană descrisă de un punct dat al unui cerc care se rostogolește fără alunecare pe o dreaptă fixă. – Din fr. cycloïde.

cicloidă - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, nearticulat - pentru cuvantul cicloid

cicloida - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, articulat - pentru cuvantul cicloid