Am găsit 3 definiții pentru cuvantul/cuvintele centrală:

CENTRÁLĂ s.f. 1. Organizație, instituție de coordonare a unei activități dintr-un anumit domeniu. 2. Ansamblu de clădiri cu instalațiile lor tehnice, unde se produc anumite forme de energie. 3. Stațiune prin care se pun în legătură posturile unei rețele de telecomunicații. [Cf. fr. centrale].

CENTRÁLĂ, centrale, s. f. 1. Instituție care are ca scop coordonarea activității și buna desfășurare a muncii într-o anumită ramură de producție. 2. Ansamblu de instalații tehnice, servind la producerea unor anumite forme de energie. 3. Stațiune unde se efectuează punerea în legătură a posturilor unei rețele de electrocomunicații. – Fr. centrale.
Sursa: Dicționarul limbii române moderne

centrálă s. f., g.-d. art. centrálei; pl. centrále

centrala - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, articulat - pentru cuvantul central

centrală - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, nearticulat - pentru cuvantul central