Am găsit 5 definiții pentru cuvantul/cuvintele ceferist:

CEFERÍST, -Ă, ceferiști, -ste, s. m. și f. (Adesea adjectival) Persoană care se află în serviciul Căilor Ferate Române. [Var.: cheferíst, -ă s. m. și f.] – Din inițialele C.F.R. (= Căile Ferate Române) + suf. -ist.

ceferíst (ceferíști), s. m. – Funcționar al căilor ferate românești. Formație arficială, de la CFR, abreviere de la Căilor ferate române, numele oficial al organizației de stat a căilor ferate.
Sursa: Dicționarul etimologic român

CEFERÍST, -Ă, ceferiști, -ste, s. m. și f. (Adesea adjectival) Persoană aflată în serviciul căilor ferate române. [Var.: cheferíst, -ă s. m. și f.] – Din inițialele C.F.R. + suf. -ist.
Sursa: Dicționarul limbii române moderne

ceferíst s. m., pl. ceferíști