Am găsit 6 definiții pentru cuvantul/cuvintele catilinară:

CATILINÁRĂ, catilinare, s. f. 1. (La pl.) Titlul celor patru discursuri ale lui Cicero împotriva lui Catilina. 2. Fig. Apostrofă vehementă la adresa cuiva. – Din fr. catilinaire.

CATILINÁRĂ s. f. 1. cele patru discursuri ale lui Cicero împotriva lui Catilina. 2. (fig.) apostrofă vehementă la adresa cuiva. (< fr. catilinaire)

CATILINÁRĂ s.f. 1. (Liv.) Nume generic al celor patru discursuri celebre ale lui Cicero împotriva lui Catilina. 2. (Fig.) Apostrofă vehementă la adresa cuiva. [< fr. catilinaire, cf. Catilina – conspirator roman].

catilináră s. f., g.-d. art. catilinárei; pl. catilináre

catilinară f. 1. titlul a patru discursuri celebre ale lui Cicerone în contra lui Catilina; 2. fig. apostrofă vehementă în contra cuiva.

catilinara - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, articulat - pentru cuvantul catilinar

catilinară - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, nearticulat - pentru cuvantul catilinar