Am găsit 8 definiții pentru cuvantul/cuvintele catedrală:

CATEDRÁLĂ, catedrale, s. f. Biserică (mare) în care serviciul religios este oficiat, de obicei, de un (arhi)episcop. – Din fr. [église] cathédrale, lat. cathedralis.

CATEDRÁLĂ s. f. biserică (mare) în care oficiază serviciul religios un (arhi)episcop. (< fr. cathédrale)

CATEDRÁLĂ s.f. Biserică (mare) în care oficiază serviciul religios un arhiereu-episcop; (p. ext.) cea mai mare biserică dintr-un oraș. [< fr. catédrale, it. cattedrale].

CATEDRÁLĂ, catedrale, s. f. Biserică (mare) în care serviciul religios este oficiat de un arhiereu-episcop. – Fr. [église] cathédrale (lat. lit. cathedralis).
Sursa: Dicționarul limbii române moderne

*catedrálă f., pl. e (mlat. cathedralis, adj. devenit subst.). Biserica principală dintr´un oraș saŭ dintr´o eparhie.

catedrálă (-te-dra-) s. f., g.-d. art. catedrálei; pl. catedrále

catedrală f. biserica principală a unei dioceze, aceea unde rezidă episcopul: (Rinul) trecut’a prin orașe cu mândre catedrale AL.

catedrala - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, articulat - pentru cuvantul catedral

catedrală - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, nearticulat - pentru cuvantul catedral