Am găsit 10 definiții pentru cuvantul/cuvintele capitalism, monopolist:

CAPITALÍSM s. n. Sistem politico-economic care se întemeiază pe proprietatea privată asupra mijloacelor de producție și de schimb. – Din fr. capitalisme.

CAPITALÍSM s. n. orânduire social-economică bazată pe proprietatea privată asupra mijloacelor de producție. ♦ ~ monopolist de stat = formă actuală de existență a capitalismului monopolist, caracterizată prin îngemănarea forței statului cu forța monopolurilor. (< fr. capitalisme)

CAPITALÍSM s.n. Orânduire social-economică bazată pe proprietatea privată a unui grup restrâns asupra mijloacelor de producție. ◊ Capitalism monopolist de stat = formă de existență a capitalismului monopolist, caracterizată prin îngemănarea forței statului cu forța monopolurilor. [Cf. fr. capitalisme].

CAPITALÍSM s. n. Mod de producție bazat pe proprietatea privată asupra mijloacelor de producție, în care toate produsele iau forma de marfă și în care însăși forța de muncă se vinde și se cumpără ca o marfă. – Fr. capitalisme.
Sursa: Dicționarul limbii române moderne

capitalísm s. n.

CAPITALÍSM s. n. Sistem social-economic și politic-ideologic bazat pe proprietatea privată, piața liberă și libertatea de acțiune. – Din fr. capitalisme.

MONOPOLÍST, -Ă I. adj. organizat pe bază de monopol (2). II. s. m. f. capitalist participant la conducerea unui monopol. (< fr. monopoliste)

MONOPOLÍST, -Ă, monopoliști, -ste, adj., s. m. și f. 1. Adj. Organizat pe bază de monopol, privitor la monopol. 2. S. m. și f. Persoană care deține un monopol, participant la conducerea unui monopol. – Din fr. monopoliste.

MONOPOLÍST, -Ă adj. Referitor la monopol, propriu monopolurilor. // s.m. și f. Capitalist care participă la conducerea unui monopol. [Cf. rus. monopolist, it. monopolista].

monopolíst adj. m., s. m., pl. monopolíști; adj. f., s. f. monopolístă, pl. monopolíste

capitalism - Substantiv neutru, Genitiv-Dativ, singular, nearticulat - pentru cuvantul capitalism

capitalism - Substantiv neutru, Nominativ-Acuzativ, singular, nearticulat - pentru cuvantul capitalism

monopolist - Adjectiv, masculin, Genitiv-Dativ, singular, nearticulat - pentru cuvantul monopolist