Am găsit 3 definiții pentru cuvantul/cuvintele băli:

bali, balesc, v. t. (intl.) a fura
Sursa: Dicționar de argou al limbii române

BALI 1. Mare a Oc. Pacific, în cadrul Mediteranei asiatice, la SV de M. Flores. Supr.: 40 mii km2; ad. medie: 220 m; ad. max.: 1.589 m; temp. apei: 27-28 ºC. Salinitate: 33-34‰. Mărginită la N de arh. Kangean și ins. Madura, iar la S de ins. Bali, Lombok, Sumbawa. La V, prin str. Madura comunică cu M. Java. Port pr.: Surabaya. 2. Ins. indoneziană vulcanică în Arh. Sondele Mici, la E de Java de care este despărțită prin str. cu același nume; 5,6 mii km2; 2,75 mil. loc. (1987). Alt. max.: 3.142 m (vulcanul Gunung Agung). Oraș pr.: Denpasar. Păduri tropicale. Orez, porumb, tutun. Creșterea porcinelor. Meșteșuguri artistice. Monumente religioase medievale.
Sursa: Dicționar enciclopedic

bălí (-ésc, -ít), vb. – A fura, a șterpeli. Origine necunoscută. Termen de arg.; pare de origine țigănească (cf. Juilland).
Sursa: Dicționarul etimologic român

băli - Adjectiv, masculin, Genitiv-Dativ, plural, nearticulat - pentru cuvantul băl

băli - Adjectiv, masculin, Nominativ-Acuzativ, plural, nearticulat - pentru cuvantul băl