Am găsit 6 definiții pentru cuvantul/cuvintele butilic:

BUTÍLIC, -Ă, butilici, -ce, adj. (Despre substanțe) Care conține în moleculă un radical obținut prin îndepărtarea unui atom de hidrogen din molecula butanului. ◊ Alcool butilic = butanol. – Din fr. butylique.

BUTÍLIC, -Ă adj. (Chim.; despre derivați ai butanului) Obținut prin înlăturarea unui atom de hidrogen din molecula butanului. ◊ Alcool butilic = butanol. [< fr. butylique].

BUTÍLIC, -Ă adj. (despre alcooli, esteri, compuși) cu un radical butil. (< fr. butylique)

BUTÍLIC, -Ă, butilici, -ce, adj. (Despre substanțe) Care conține în moleculă un radical obținut prin îndepărtarea unui atom de hidrogen din molecula butanului. – Fr. butylique.
Sursa: Dicționarul limbii române moderne

butílic adj. m., pl. butílici; f. butílică, pl. butílice