Am găsit 22 de definiții pentru cuvantul/cuvintele brava:

BRAVÁ1, bravez, vb. I. Tranz. A înfrunta bărbătește, vitejește (o primejdie). ♦ A se expune în mod inutil unei primejdii. – Din fr. braver.

BRÁVA interj. v. bravo.

BRAVÁ vb. tr. a înfrunta cu curaj (o primejdie). ◊ a se expune inutil (unei primejdii etc.); a face pe grozavul, a sfida. (< fr. braver)

BRAVÁ vb. I. tr. A înfrunta cu curaj (o primejdie). ♦ A se expune inutil (unei primejdii etc.); a sfida. [< fr. braver, it. bravare].

BRÁVA1 interj. v. bravo.
Sursa: Dicționarul limbii române moderne

BRAVÁ2, bravez, vb. I. Tranz. A înfrunta bărbătește, vitejește (o primejdie); a se expune în mod inutil unei primejdii. – Fr. braver.

bravá (a ~) vb., ind. prez. 3 braveáză

bravà v. 1. a înfrunta primejdii cu nepăsare; 2. a provoca sau a desfide pe cineva.

BRÁVA interj. v. bravo.

BRÁVA1 interj. v. bravo.

bravá (a ~) vb., ind. prez. 3 braveáză

BRÁVA2 interj. v. bravo.