Am găsit 3 definiții pentru cuvantul/cuvintele bioenergetică:

BIOENERGÉTICĂ s.f. Capitol al biofizicii care studiază producerea proceselor energetice din materia vie. [< fr. bioénergétique].

BIOENERGÉTICĂ (‹ bio + energetică) s. f. Ramură a biofizicii care studiază mecanismele și legitățile transformării energiei în cadrul proceselor desfășurate în sistemele biologice vii, precum și procesele energetice din biosferă.
Sursa: Dicționar enciclopedic

BIOENERGÉTICĂ s. f. 1. Ramură a biofizicii care studiază sursele energetice și transformările de energie la nivelul materiei vii. [Pr.: bi-o-] – Din fr. bioénergétique, engl. bioenergetics.

bioenergetica - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, articulat - pentru cuvantul bioenergetic

bioenergetică - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, nearticulat - pentru cuvantul bioenergetic