Am găsit 12 definiții pentru cuvantul/cuvintele berat:

BERÁT, beraturi, s.n.
Sursa: Dicționar ortografic, ortoepic și morfologic al limbii române

BERÁT, beraturi, s. n. (Înv.) Act, titlu, înscris purtând pecetea sultanului. (din tc. berat, cf. alb., bg. berat)
Sursa: Dicționarul etimologic român

berát (beráturi), s. n. – Dispoziție, drept al sultanului. – Mr. biratu. Tc. berat, din arab. barāt‘a „imunitate” (Șeineanu, III), cf. alb. berat, bg. berat.
Sursa: Dicționarul etimologic român

berát n., pl. urĭ și e (turc. berat, id.). Vechĭ. Diplomă, brevet, decret de domnie.

berát (înv.) s. n., pl. beráturi

Berat n. cetate în Albania cu 20 000 loc. (din cari 3000 Armâni și restul Albanezi).

BERÁT, beraturi, s.n.
Sursa: Dicționar ortografic, ortoepic și morfologic al limbii române