Am găsit 5 definiții pentru cuvantul/cuvintele batială:

BATIÁLĂ adj. (În sintagma) Regiune (sau zonă) batială = regiune în mări și oceane cuprinsă între adâncimea de 200 și 2500 m. [Pr.: -li-a-] – Din fr. bathyale.

BATIÁLĂ adj.f. Regiune batială = regiune a fundului mării cuprinsă între 2000 și 3000 m adâncime. [Pron. -ti-a-. / < fr. (région) bathyale].

BATIÁLĂ adj. f. (În expr.) Regiune batială = regiune în fundului mării cuprinsă între adâncimea de 200 și 1000 m. [Pr.: -ti-a-] – Fr. [region] bathyale.
Sursa: Dicționarul limbii române moderne

batiálă (-ti-a-) adj. f.

BATIÁLĂ adj. (În sintagma) Regiune (sau zonă) batială = regiune în mări și oceane cuprinsă între adâncimea de 200 și 2 500 m. [Pr.: -ti-a-] – Din fr. bathyale.

batiala - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, articulat - pentru cuvantul batial

batială - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, nearticulat - pentru cuvantul batial