Am găsit 16 definiții pentru cuvantul/cuvintele baracă:

BARÁCĂ, barăci, s. f. Construcție provizorie de scânduri care poate servi ca locuință, magazie, prăvălie etc. [Pl. și: bărăci. - Var.: (reg.) barátcă s. f.] – Din fr. baraque.

BARÁCĂ s. f. construcție provizorie de scânduri servind ca locuință, magazie etc. (< fr. baraque, it. baracca, sp. barraca)

BARÁCĂ s.f. Construcție provizorie de scânduri, servind ca locuință, magazie etc. [Pl. barăci, bărăci. / < fr. baraque, cf. it. baracca].

BARÁCĂ, barăci, s. f. Construcție provizorie de scânduri, servind ca locuință, magazie, prăvălie etc. [Var.: (reg.) barátcă s. f.] – Fr. baraque.
Sursa: Dicționarul limbii române moderne

*barácă f., pl. e și bărăcĭ (fr. baraque, d. it. baracca). Gașcă, prăvălioară de scînduri saŭ și de alt material. Fig. Casă proastă. În Mold. vulg. baratcă, pl. e și bărătci. V. magherniță, șandrama.

barácă s. f., g.-d. art. barắcii; pl. barắci

baracă f. 1. colibă de scânduri ce-și fac soldații în campanie; 2. prăvălioară de scânduri; 3. fam. casă proastă sau rău zidită (= fr. barâque).

BARÁCĂ, barăci, s. f. Construcție provizorie de scânduri, panouri, folosită ca locuință, magazie, prăvălie etc. [Pl. și: bărăci.Var.: (reg.) barátcă s. f.] – Din fr. baraque.

Sursa: Dicționarul limbii române moderne

barácă s. f., g.-d. art. barắcii; pl. barắci

baracă - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, nearticulat - pentru cuvantul barac

baraca - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, articulat - pentru cuvantul barac