Am găsit 14 definiții pentru cuvantul/cuvintele ațică:

ATICA (ATTIKÍ), pen. în SE Greciei mijlocii, între. ins. Eubeea, G. Egina și Corint, despărțită de Pen. Pelopones prin istmul Corint, al cărei principal centru a fost, începînd din antic., orașul Atena.
Sursa: Dicționar enciclopedic

Atica f. provincie a Greciei antice, azi cu 581.000 loc., cu cap. Atena.

AȚÍCĂ s. f. Pânză de bumbac, rară și subțire. – Ață + suf. -ică.

AȚÍCĂ s. f. Pânză rară și subțire, de calitate inferioară. – Din ață + suf. -ică.
Sursa: Dicționarul limbii române moderne

ațícă f. (d. ață). Ață supțire [!] care se vinde învîrtită pe mosor. Un fel de pînză supțire de coloare [!] variată. O horă (sud).

!ațícă s. f., g.-d. art. ațícii

ațică f. 1. un fel de pânză subțire; 2. numele unei hori muntenești.

Sursa: Dicționarul limbii române moderne

!ațícă s. f., g.-d. art. ațícii

ațică f. 1. un fel de pânză subțire; 2. numele unei hori muntenești.

AȚÍCĂ s. f. Pânză de bumbac, rară și subțire. – Ață + suf. -ică.

atica - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, articulat - pentru cuvantul atic

atică - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, nearticulat - pentru cuvantul atic