Am găsit 6 definiții pentru cuvantul/cuvintele audiovizual:

AUDIOVIZUÁL, -Ă, audiovizuali, -e, adj. Care se bazează pe perceperea auditivă și vizuală. [Pr.: a-u-di-o-vi-zu-al] – Din fr. audio-visuel.

AUDIOVIZUÁL, -Ă adj.n. (Despre mijloace de comunicație și informație) Care utilizează la maximum în special auzul și văzul, folosite la didactica modernă. [Pron. a-u-di-o-vi-zu-al. / cf. fr. audiovisuel].

AUDIOVIZUÁL, -Ă adj., s. n. (mijloc de comunicație și informație) care solicită în special auzul și văzul; audioviziv. (< fr. audio-visuel)

audiovizuál1 (a-u-di-o-, -zu-al) adj. m., pl. audiovizuáli; f. audiovizuálă, pl. audiovizuále

*audiovizuál2 (radioul și televiziunea) (a-u-di-o-, -zu-al) s. n.

AUDIOVIZUÁL, -Ă, audiovizuali, -e, adj., s. n. (Mijloc de informare și comu­nicare) care se bazează pe perceperea auditivă și vizuală (radio și televiziune). [Pr.: a-u-di-o-vi-zu-al] – Din fr. audio-visuel.