Am găsit 6 definiții pentru cuvantul/cuvintele astringentă:

ASTRINGÉNȚĂ s. f. Proprietate a unor substanțe de a fi astringente. – Din fr. astringence.

ASTRINGÉNȚĂ s. f. proprietate a unor substanțe astringente. (< fr. astringence)

ASTRINGÉNȚĂ s.f. Calitatea unor substanțe de a fi astringente. [< fr. astringence].

ASTRINGÉNȚĂ s. f. Proprietate a unor substanțe de a fi astringente. – După fr. astringence.
Sursa: Dicționarul limbii române moderne

astringénță s. f., g.-d. art. astringénței

astringenta - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, articulat - pentru cuvantul astringent

astringentă - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, nearticulat - pentru cuvantul astringent