Am găsit 4 definiții pentru cuvantul/cuvintele ascetică:

ASCÉTICĂ s.f. Ramură a teologiei care studiază viața și operele marilor asceți creștini. [< fr. ascétique, it. ascetica].

ASCÉTICĂ s. f. Ramură a teologiei care se ocupă cu viața și operele marilor asceți creștini. – Fr. ascétique (< gr.).
Sursa: Dicționarul limbii române moderne

ASCÉTICĂ s. f. 2. Ramură a teologiei care se ocupă cu viața și operele unor asceți creștini; expunere științifică a ascetismului. – Din fr. ascétique.

ascétică (ramură a teologiei) s. f., g.-d. art. ascéticii

ascetica - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, articulat - pentru cuvantul ascetic

ascetică - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, nearticulat - pentru cuvantul ascetic