Am găsit 4 definiții pentru cuvantul/cuvintele aluvionare:

ALUVIONÁRE s. f. 1. Formare de aluviuni. 2. Mod de concentrare a minereurilor și a cărbunilor prin depunerea materialelor granulare aduse de un curent de apă într-un jgheab orizontal, în ordinea greutății lor specifice. [Pr.: -vi-o-] – După fr. alluvionnement.

ALUVIONÁRE s.f. 1. Depunere de aluviuni. 2. Concentrare a minereurilor și a cărbunilor efectuată în jgheaburi cu ajutorul unui curent de apă, materialele depunându-se în ordinea greutății lor specifice. [După fr. alluvionnement].

aluvionáre (-vi-o-) s. f., g.-d. art. aluvionắrii

ALUVIONÁRE s. f. 1. Formare de aluviuni. 2. Mod de concentrare a minereuri­lor și a cărbunilor prin depunerea materialelor granulare aduse de un curent de apă într-un jgheab orizontal, în ordinea greutății lor specifice. [Pr.: -ví-o-] – După fr. alluvionnement.

aluvionare - Adjectiv, feminin, Genitiv-Dativ, plural, nearticulat - pentru cuvantul aluvionar

aluvionare - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, plural, nearticulat - pentru cuvantul aluvionar

aluvionare - Adjectiv, feminin, Genitiv-Dativ, singular, nearticulat - pentru cuvantul aluvionar

aluvionare - Verb, Infinitiv lung - pentru cuvantul aluviona