Am găsit 9 definiții pentru cuvantul/cuvintele agresiune:

AGRESIÚNE, agresiuni, s. f. Atac împotriva unei persoane sau a unui stat. ♦ Agresiune armată = atac înarmat săvârșit împotriva unui stat, în scopul de a-i cotropi teritoriul, a-i suprima independența și a-i înrobi populația. [Pr.: -si-u-] – Din fr. agression, lat. aggressio, -onis.

AGRESIÚNE s.f. Acțiunea celui care atacă primul; atac neprovocat. ♦ Atac armat al unui stat sau al unei coaliții de state împotriva altui stat (sau altor state), încălcând integritatea teritorială sau independența politică și economică a atacaților. [Cf. fr. agression, it. aggressione, lat. aggressio].

AGRESIÚNE s. f. 1. atac brutal neprovocat. ◊ folosire a forței armate de către un stat sau o coaliție de state împotriva suveranității, integrității teritoriale și independenței politice a unui alt stat. 2. atac asupra persoanelor sau bunurilor. 3. acțiune exterioară care primejduiește echilibrul și integritatea unui sistem viu. (< fr. agression, lat. aggressio)

AGRESIÚNE, agresiuni, s. f. Atac neprovocat împotriva unei persoane. ♦ Atac înarmat al unuia sau al mai multor state imperialiste împotriva altor țări, cu scopul de a le cotropi teritoriile și de a le înrobi populațiile. – Fr. agression (lat. lit. aggressio, -onis).
Sursa: Dicționarul limbii române moderne

*agresiúne f. (lat. aggréssio, -ónis, d. ág-gredi, a ataca. V. di- și pro-gresiune). Atac, lovire.

agresiúne (a-gre-si-u-) s. f., g.-d. art. agresiúnii; pl. agresiúni

agresiune f. atac neprovocat.

AGRESIÚNE, agresiuni, s. f. Atac împotriva unei persoane sau a unui stat. ** Agresiune armată = atac armat săvârșit împotriva unui stat. [Pr.: -si-u-] – Din fr. agression, lat. aggressio, -onis.

AGRESIÚNE, agresiuni, s. f. Atac neprovocat împotriva unei persoane. ♦ Atac înarmat al unuia sau al mai multor state imperialiste împotriva altor țări, cu scopul de a le cotropi teritoriile și de a le robi populațiile. Tratatele încheiate între țările democratice nu sînt. îndreptate împotriva nimănui, ci prevăd asistență mutuală între părțile contractante, în eventualitatea repetării agresiunii din partea Germaniei sau vreunei alte țări ce i s-ar alătura Germaniei în scopuri agresive. GHEORGHIU-DEJ, ART. CUV. 126. - Pronunțat: -si-u-.
Sursa: Dicționarul limbii române literare contemporane