Am găsit 7 definiții pentru cuvantul/cuvintele agățătoare:

agățătoáre2 (pasăre) s. f., g.-d. art. agățătoárei; pl. agățătoáre

agățătoare, agățătoare s. f. femeie posesivă și profitoare
Sursa: Dicționar de argou al limbii române

AGĂȚĂTOÁRE, agățători, s. f. Șiret sau lănțișor cusut la o haină spre a o putea atârna în cui. – Din agăța + suf. -(ă)toare
Sursa: Dicționarul limbii române moderne

AGĂȚĂTOÁRE, agățători, s. f. II. 1. Șiret sau lănțișor cusut la o haină spre a o putea atârna în cui; atârnătoare. 2. (La pl.) Grup de păsări având la fiecare picior câte două degete dispuse înainte și câte două înapoi, care le permit să se agațe cu ușurință de copaci (și la sg., f.); pasăre care face parte din acest grup. – Agăța + suf. -ător.

agățătoáre1 (atârnătoare) s. f., g.-d. art. agățătórii; pl. agățătóri

AGĂȚĂTOÁRE1, agățătoare, s. f. (La pl.) Ordin de păsări caracterizate prin faptul că se pot agăța de copaci (avînd ghearele anume dispuse pentru aceasta); (la sg.) pasăre care face parte din acest ordin. Ciocănitoarea face parte din ordinul agățătoarelor.
Sursa: Dicționarul limbii române literare contemporane

AGĂȚĂTOÁRE2, agățători, s. f. Șiret sau lănțișor cusut la o haină spre a o putea atîrna în cui; atîrnătoare.
Sursa: Dicționarul limbii române literare contemporane

agățătoare - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, nearticulat - pentru cuvantul agățător

agățătoare - Adjectiv, feminin, Genitiv-Dativ, singular, nearticulat - pentru cuvantul agățător

agățătoare - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, plural, nearticulat - pentru cuvantul agățător