Am găsit 10 definiții pentru cuvantul/cuvintele adolescență:

adolescéntă s. f., g.-d. art. adolescéntei; pl. adolescénte

ADOLESCÉNȚĂ s. f. Perioadă a vieții omului cuprinsă între vârsta pubertății și cea adultă, în care are loc maturizarea treptată a funcțiunilor fizice și psihice ale organismului. – Din fr. adolescence, lat. adolescentia.

ADOLESCÉNȚĂ s.f. Perioadă în viața unui om cuprinsă între vârsta pubertății și cea adultă. [Cf. fr. adolescence, it. adolescenza, lat. adolescentia].

ADOLESCÉNȚĂ s. f. perioadă în viața omului între 13 (15) și 18 (19) ani, în care se intensifică procesele de creștere. (< fr. adolescence, lat. adolescentia)

ADOLESCÉNȚĂ s. f. Vârsta de tranziție dintre copilărie și tinerețe. – Fr. adolescence (lat. lit. adolescentia).
Sursa: Dicționarul limbii române moderne

*adolescénță f., pl. e (lat. adolescentia). Vîrsta dintre 16 și 23 de anĭ.

adolescénță s. f., g.-d. art. adolescénței

adolescență f. vârstă între copilărie si bărbăție (la bărbat 14 —22 ani, la femee 11-19).

ADOLESCÉNȚĂ S. f. Vîrsta de tranziție dintre copilărie și tinerețe.
Sursa: Dicționarul limbii române literare contemporane

adolescenta - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, articulat - pentru cuvantul adolescent

adolescentă - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, nearticulat - pentru cuvantul adolescent