Am găsit 7 definiții pentru cuvantul/cuvintele adenopatie, celiace:

ADENOPATÍE s. f. Nume dat bolilor glandelor sau ganglionilor limfatici, care se manifestă prin creșterea în volum și inflamarea acestora. – Din fr. adénopathie.

ADENOPATÍE s.f. (Med.) Nume dat în general oricărei boli a glandelor sau a ganglionilor limfatici. [Gen. -iei. / < fr. adénopathie, cf. gr. aden – glandă, pathos – boală].

ADENOPATÍE s. f. afecțiune a ganglionilor limfatici. (< fr. adénopathie)

ADENOPATÍE s. f. Nume dat bolilor glandelor sau ganglionilor limfatici. – Fr. adénopathie (< gr.).
Sursa: Dicționarul limbii române moderne

adenopatíe s. f., art. adenopatía, g.-d. adenopatíi, art. adenopatíei

ADENOPATÍE s. f. Nume dat bolilor glandelor sau ale ganglionilor limfatici, care se manifestă prin creșterea în volum și inflamarea acestora. – Din fr. adénopathie.

ADENOPATÍE, adenopatii, s. f. Nume dat bolilor (în special hipertrofiei) glandelor sau ganglionilor limfatici.
Sursa: Dicționarul limbii române literare contemporane

adenopatie - Substantiv feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, nearticulat - pentru cuvantul adenopatie

celiace - Adjectiv, feminin, Genitiv-Dativ, plural, nearticulat - pentru cuvantul celiac

celiace - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, plural, nearticulat - pentru cuvantul celiac