Am găsit 6 definiții pentru cuvantul/cuvintele adânci:

ADÂNCÍ, adâncesc, vb. IV. 1. Tranz. și refl. A (se) face mai adânc, a (se) săpa în adâncime. 2. Refl. A pătrunde în adâncime, a înainta spre interior; a se face nevăzut. S-a adâncit în pădure.Fig. A se cufunda (în...), a fi absorbit (de...). 3. Tranz. Fig. A cerceta, a studia, a analiza în profunzime, a aprofunda. A adânci o problemă. 4. Refl. Fig. A se intensifica. [Var.: adâncá vb. I] – Din adânc.

adânci, adâncesc v. t. a spinteca cu cuțitul
Sursa: Dicționar de argou al limbii române

ADÂNCÍ, adâncesc, vb. IV. 1. Tranz. A face mai adânc, a săpa în adâncime. 2. Refl. A pătrunde în adâncime, a înainta spre interior; a se depărta; a se face nevăzut. S-a adâncit în pădure.Tranz. și refl. Fig. A (se) cufunda (în...), a absorbi sau a fi absorbit (de...). 3. Tranz. Fig. A pătrunde cu mintea; a cerceta, a studia, a analiza. A adânci o problemă. 4. Refl. Fig. A se intensifica, a se accentua. Amărăciunea... s-a adâncit și mai mult în ființa mea (SADOVEANU). [Var.: adâncá vb. I] – Din adânc2.
Sursa: Dicționarul limbii române moderne

adâncí (a ~) vb., ind. prez. 1 sg. și 3 pl. adâncésc, imperf. 3 sg. adânceá; conj. prez. 3 să adânceáscă

adâncì v. 1. a se afunda: 2. fig. a se absorbi.

adânci - Adjectiv, feminin, Genitiv-Dativ, plural, nearticulat - pentru cuvantul adânc

adânci - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, plural, nearticulat - pentru cuvantul adânc

adânci - Adjectiv, feminin, Genitiv-Dativ, singular, nearticulat - pentru cuvantul adânc

adânci - Adjectiv, masculin, Genitiv-Dativ, plural, nearticulat - pentru cuvantul adânc