Am găsit 10 definiții pentru cuvantul/cuvintele abstinență:

abstinéntă s. f., g.-d. art. abstinéntei; pl. abstinénte

abstinénță s. f. abținere de la anumite băuturi, alimente etc; abstențiune. (< fr. abstinence, lat. abstinentia)

ABSTINÉNȚĂ, abstinențe, s. f. 1. Faptul de a-și impune restricții de la mâncare, băutură, satisfacerea unor necesități fiziologice etc.; abstențiune. 2. (Ec. pol.; în sintagma) Teoria abstinenței = teorie prin care capitalul și acumularea lui rezultă din abținerea proprietarilor de la consumul personal exagerat. – Din fr. abstinence, lat. abstinentia.

ABSTINÉNȚĂ s.f. Faptul de a-și impune anumite restricții; abținere de la anumite excese (mai ales sexuale). [Cf. fr. abstinence, lat. abstinentia].

ABSTINÉNȚĂ, abstinențe, s. f. Faptul de a-și impune anumite restricții, abținerea de la excese. – Fr. abstinence (lat. lit. abstinentia).
Sursa: Dicționarul limbii române moderne

*abstinénță f., pl. e (lat. abstinentia). Starea de abstinent.

abstinénță s. f., g.-d. art. abstinénței; pl. abstinénțe

abstinență f. înfrânare, cumpătare.

ABSTINÉNȚĂ, abstinențe, s. f. Faptul de a-și impune anumite restricții, abținere de la excese.
Sursa: Dicționarul limbii române literare contemporane

abstinenta - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, articulat - pentru cuvantul abstinent

abstinentă - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, nearticulat - pentru cuvantul abstinent