Am găsit 4 definiții pentru cuvantul/cuvintele Juni:

juní, junésc, vb. IV (reg., înv.) a trăi anii juniei, a rămâne necăsătorit (celibatar).
Sursa: Dicționar de arhaisme și regionalisme

JUNI, Juan de ~ (c. 1507-1577), sculptor spaniol de origine franceză. Unul dintre cei mai de seamă reprezentanți ia sculpturii spaniole. Statui și grupuri statuare din teracotă și lemn policrom, exprimând un misticism exaltat („Fecioara ținând în brațe coprul lui Hristos mort”, „Punerea în mormânt”, „Maica Domnului îndurerată”).
Sursa: Dicționar enciclopedic

Sursa: Dicționar de arhaisme și regionalisme

Sursa: Dicționar enciclopedic

juni - Adjectiv, masculin, Genitiv-Dativ, plural, nearticulat - pentru cuvantul june