Am găsit 6 definiții pentru cuvantul/cuvintele Iubire, platonica:

IUBÍRE, iubiri, s. f. Faptul de a (se) iubi; sentiment de dragoste pentru o persoană de sex opus; relații de dragoste; amor, iubit1. ♦ Sentiment de afecțiune (și admirație) pentru cineva sau ceva. – V. iubi.

ĭubíre f. Acțiunea de a ĭubi, amor, dragoste. Ĭubire de țară, patriotizm [!].

IUBÍRE, iubiri, s. f. Faptul de a (se) iubi; sentiment de dragoste față de o persoană; relație de dragoste; amor, iubit1. ♦ Sentiment de afecțiune (și admirație) pentru cineva sau ceva. – V. iubi.

iubíre s. f., g.-d. art. iubírii; pl. iubíri

iubire f. amor.

iubire - Verb, Infinitiv lung - pentru cuvantul iubi

iubire - Substantiv feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, nearticulat - pentru cuvantul iubire