Am găsit 6 definiții pentru cuvantul/cuvintele Bio:

BIO-, -BIÓTIC, -BIÓZĂ elem. „viață”. (< fr. bio-, -biotique, -biose, cf. gr. bios)

BIO- Element prim de compunere savantă care înseamnă „viață”, „în legătură cu viața”. / < fr., it. bio-, cf. gr. bios – viață].

bio s. f. sg. (șc.) biologie.
Sursa: Dicționar de argou al limbii române

BIO- Element de compunere care exprimă ideea de „viață” și servește la formarea unor substantive ca biofizică și a unor adjective ca biobibliografic etc. [Pr.: bi-o] – Fr. bio- (<gr.).
Sursa: Dicționarul limbii române moderne

BIO- Element de compunere cu sensul „(referitor la) viață”, care servește la formarea de substantive și adjective. [Pr.: bi-o] – Din fr. bio-.