Am găsit 11 definiții pentru cuvantul/cuvintele Am, incercat:

Am, simbol chimic pentru americiu.
Sursa: Dicționar enciclopedic

1) am, avút, a avea v. tr. (lat. habére, a avea, ĭar rom. am e contras din avem, ca' n am avut eŭ sau noĭ. – Am, aĭ, are, avem, avețĭ, aŭ; aveam, avuĭ; am avut eŭ, am avut noĭ; avusesem; voĭ avea; voĭ fi avut; să am, să aĭ, să aĭbă și aĭvă, să avem, să avețĭ, să aibă și aivă; aș avea; aĭ, aĭbă, avețĭ, aĭbă; a avea, avere; avut). Posed: am avere, merit onoare. Simt: am curaj, gust de vorbă (dar mĭ-e frică, mĭ-e sete, mĭ-e poftă). Obțin: cu un franc aĭ o găină, veĭ avea un premiŭ. Am dimensiunea de: Etna are peste treĭ miĭ de metrĭ. Trebuĭe (cu inf. subj. orĭ supinu): am a scrie, am să scriŭ, am de scris. Cost, am prețu de (Pop.): aceasta [!] carte are un franc (maĭ des și maĭ lămurit costă un franc). V. refl. Îs în relațiune: mă am bine cu el. Mă refer: A se are la B, ca C la D. V. ajutător care servește la formarea perfectuluĭ (am zis) orĭ a viitoruluĭ (am să zic). A avea, a fi: n' are cine să mă ajute (nu e cine să mă ajute).

2) am v. ajutător al optativuluĭ, V. aș 1.

*am vb. v. aveá1, aveá2

ÎNCERCÁT1 s. n. Faptul de a încerca; încercare. – V. încerca.

ÎNCERCÁT2, -Ă, încercați, -te, adj. Priceput, experimentat; care a trecut prin greutăți, prin necazuri; pățit2. – V. încerca.

încercát, -ă adj. Trecut pin [!] multe încercărĭ, experimentat, priceput: soldat încercat. Întărit de suferință: inimă încercată.

!încercát s. n.

încercat a. 1. experimentat: oșteni încercați; 2. întărit de suferințe: vieață încercată.

ÎNCERCÁT1 s. n. Faptul de a încerca; încercare. – V. încerca.

am - Verb, Conjunctiv, prezent, persoana I, singular - pentru cuvantul avea

am - Verb, Indicativ, prezent, persoana I, singular - pentru cuvantul avea

încercat - Verb, Participiu pasiv - pentru cuvantul încerca

încercat - Adjectiv, masculin, Genitiv-Dativ, singular, nearticulat - pentru cuvantul încercat