Am găsit 4 definiții pentru cuvantul/cuvintele îndestula:

ÎNDESTULÁ, îndestulez, vb. I. Tranz. A da (sau a lua) destul; a satisface, a sătura (cu de-ale mâncării). ♦ Refl. A avea după dorință, a avea tot ce este necesar. – Din îndestul.

îndestulá (a ~) vb., ind. prez. 3 îndestuleáză

îndestulà v. 1. a da îndestul; 2. a fi îndestul; 3. a se sătura: de o pradă așa bogată încă nu s’a îndestulat GR. AL.

îndestula - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, articulat - pentru cuvantul îndestul

îndestulă - Adjectiv, feminin, Nominativ-Acuzativ, singular, nearticulat - pentru cuvantul îndestul