a vomita - Verb - conjugarea I


Moduri nepredicative pentru verbul a vomita
InfinitivInfinitiv lungGerunziuParticipiuSupin
a vomitavomitarevomitândvomitatde vomitat

Moduri predicative pentru verbul a vomita
Pers./Nr.PrezentImperfectPerfect simpluPerfect compusMai mult ca perfectViitorViitor anterior
Persoana I/Singularvomitvomitamvomitaiam vomitatvomitasemvoi vomitavoi fi vomitat
Persoana a II-a/Singularvomițivomitaivomitașiai vomitatvomitaseșivei vomitavei fi vomitat
Persoana a III-a/Singularvomităvomitavomităa vomitatvomitaseva vomitava fi vomitat
Persoana I/Pluralvomitămvomitamvomitarămam vomitatvomitaserămvom vomitavom fi vomitat
Persoana a II-a/Pluralvomitațivomitațivomitarățiați vomitatvomitaserățiveți vomitaveți fi vomitat
Persoana a III-a/Pluralvomităvomitauvomitarăau vomitatvomitaserăvor vomitavor fi vomitat
Pers./Nr.ConjunctivConditional OptativImperativ
Persoana I/Singularvomitsă fi vomitatvomitaaș fi vomitat
Persoana a II-a/Singularvomițisă fi vomitatai vomitaai fi vomitatvomită
Persoana a III-a/Singularvomitesă fi vomitatar vomitaar fi vomitat
Persoana I/Pluralvomitămsă fi vomitatam vomitaam fi vomitat
Persoana a II-a/Pluralvomitațisă fi vomitatați vomitaați fi vomitatvomitați
Persoana a III-a/Pluralvomitesă fi vomitatar vomitaar fi vomitat