a varia - Verb - conjugarea I


Moduri nepredicative pentru verbul a varia
InfinitivInfinitiv lungGerunziuParticipiuSupin
a variavarierevariindvariatde variat

Moduri predicative pentru verbul a varia
Pers./Nr.PrezentImperfectPerfect simpluPerfect compusMai mult ca perfectViitorViitor anterior
Persoana I/Singularvariezvariamvariaiam variatvariasemvoi variavoi fi variat
Persoana a II-a/Singularvariezivariaivariașiai variatvariaseșivei variavei fi variat
Persoana a III-a/Singularvariazăvariavariea variatvariaseva variava fi variat
Persoana I/Pluralvariemvariamvariarămam variatvariaserămvom variavom fi variat
Persoana a II-a/Pluralvariațivariațivariarățiați variatvariaserățiveți variaveți fi variat
Persoana a III-a/Pluralvariazăvariauvariarăau variatvariaserăvor variavor fi variat
Pers./Nr.ConjunctivConditional OptativImperativ
Persoana I/Singularvariezsă fi variatvariaaș fi variat
Persoana a II-a/Singularvariezisă fi variatai variaai fi variatvariază
Persoana a III-a/Singularvariezesă fi variatar variaar fi variat
Persoana I/Pluralvariemsă fi variatam variaam fi variat
Persoana a II-a/Pluralvariațisă fi variatați variaați fi variatvariați
Persoana a III-a/Pluralvariezesă fi variatar variaar fi variat