a tiui - Verb - conjugarea a IV-a


Moduri nepredicative pentru verbul a tiui
InfinitivInfinitiv lungGerunziuParticipiuSupin
a țiuițiuirețiuindțiuitde țiuit

Moduri predicative pentru verbul a tiui
Pers./Nr.PrezentImperfectPerfect simpluPerfect compusMai mult ca perfectViitorViitor anterior
Persoana I/Singularțiuițiuiamțiuiiam țiuitțiuisemvoi țiuivoi fi țiuit
Persoana a II-a/Singularțiuițiuiaițiuișiai țiuitțiuiseșivei țiuivei fi țiuit
Persoana a III-a/Singularțiuiețiuiațiuia țiuitțiuiseva țiuiva fi țiuit
Persoana I/Pluralțiuimțiuiamțiuirămam țiuitțiuiserămvom țiuivom fi țiuit
Persoana a II-a/Pluralțiuițițiuiațițiuirățiați țiuitțiuiserățiveți țiuiveți fi țiuit
Persoana a III-a/Pluralțiuiețiuiauțiuirăau țiuitțiuiserăvor țiuivor fi țiuit
Pers./Nr.ConjunctivConditional OptativImperativ
Persoana I/Singularțiuisă fi țiuitțiuiaș fi țiuit
Persoana a II-a/Singularțiuisă fi țiuitai țiuiai fi țiuitțiuie
Persoana a III-a/Singularțiuiesă fi țiuitar țiuiar fi țiuit
Persoana I/Pluralțiuimsă fi țiuitam țiuiam fi țiuit
Persoana a II-a/Pluralțiuițisă fi țiuitați țiuiați fi țiuitțiuiți
Persoana a III-a/Pluralțiuiesă fi țiuitar țiuiar fi țiuit