a tala - Substantiv feminin - conjugarea I


Moduri nepredicative pentru verbul a tala
InfinitivInfinitiv lungGerunziuParticipiuSupin
a talătaletaleitalade tala

Moduri predicative pentru verbul a tala
Pers./Nr.PrezentImperfectPerfect simpluPerfect compusMai mult ca perfectViitorViitor anterior
Persoana I/Singulartaleleam talavoi talăvoi fi tala
Persoana a II-a/Singulartalelorai talavei talăvei fi tala
Persoana a III-a/Singulartalăa talava talăva fi tala
Persoana I/Pluraltaleloram talavom talăvom fi tala
Persoana a II-a/Pluralați talaveți talăveți fi tala
Persoana a III-a/Pluralau talavor talăvor fi tala
Pers./Nr.ConjunctivConditional OptativImperativ
Persoana I/Singularsă fi talatalăaș fi tala
Persoana a II-a/Singularsă fi talaai talăai fi talatale
Persoana a III-a/Singularsă fi talaar talăar fi tala
Persoana I/Pluralsă fi talaam talăam fi tala
Persoana a II-a/Pluralsă fi talaați talăați fi talatale
Persoana a III-a/Pluralsă fi talaar talăar fi tala