a tăui - Verb - conjugarea a IV-a


Moduri nepredicative pentru verbul a tăui
InfinitivInfinitiv lungGerunziuParticipiuSupin
a tăuităuiretăuindtăuitde tăuit

Moduri predicative pentru verbul a tăui
Pers./Nr.PrezentImperfectPerfect simpluPerfect compusMai mult ca perfectViitorViitor anterior
Persoana I/Singulartăuiesctăuiamtăuiiam tăuittăuisemvoi tăuivoi fi tăuit
Persoana a II-a/Singulartăuieștităuiaităuișiai tăuittăuiseșivei tăuivei fi tăuit
Persoana a III-a/Singulartăuieștetăuiatăuia tăuittăuiseva tăuiva fi tăuit
Persoana I/Pluraltăuimtăuiamtăuirămam tăuittăuiserămvom tăuivom fi tăuit
Persoana a II-a/Pluraltăuițităuiațităuirățiați tăuittăuiserățiveți tăuiveți fi tăuit
Persoana a III-a/Pluraltăuiesctăuiautăuirăau tăuittăuiserăvor tăuivor fi tăuit
Pers./Nr.ConjunctivConditional OptativImperativ
Persoana I/Singulartăuiescsă fi tăuittăuiaș fi tăuit
Persoana a II-a/Singulartăuieștisă fi tăuitai tăuiai fi tăuittăuiește
Persoana a III-a/Singulartăuiascăsă fi tăuitar tăuiar fi tăuit
Persoana I/Pluraltăuimsă fi tăuitam tăuiam fi tăuit
Persoana a II-a/Pluraltăuițisă fi tăuitați tăuiați fi tăuittăuiți
Persoana a III-a/Pluraltăuiascăsă fi tăuitar tăuiar fi tăuit