a târâi - Verb - conjugarea a IV-a


Moduri nepredicative pentru verbul a târâi
InfinitivInfinitiv lungGerunziuParticipiuSupin
a târâitârâiretârâindtârâitde târâit

Moduri predicative pentru verbul a târâi
Pers./Nr.PrezentImperfectPerfect simpluPerfect compusMai mult ca perfectViitorViitor anterior
Persoana I/Singulartârâitârâiamtârâiiam târâittârâisemvoi târâivoi fi târâit
Persoana a II-a/Singulartârâitârâiaitârâișiai târâittârâiseșivei târâivei fi târâit
Persoana a III-a/Singulartârâietârâiatârâia târâittârâiseva târâiva fi târâit
Persoana I/Pluraltârâimtârâiamtârâirămam târâittârâiserămvom târâivom fi târâit
Persoana a II-a/Pluraltârâițitârâiațitârâirățiați târâittârâiserățiveți târâiveți fi târâit
Persoana a III-a/Pluraltârâietârâiautârâirăau târâittârâiserăvor târâivor fi târâit
Pers./Nr.ConjunctivConditional OptativImperativ
Persoana I/Singulartârâisă fi târâittârâiaș fi târâit
Persoana a II-a/Singulartârâisă fi târâitai târâiai fi târâittârâie
Persoana a III-a/Singulartârâiesă fi târâitar târâiar fi târâit
Persoana I/Pluraltârâimsă fi târâitam târâiam fi târâit
Persoana a II-a/Pluraltârâițisă fi târâitați târâiați fi târâittârâiți
Persoana a III-a/Pluraltârâiesă fi târâitar târâiar fi târâit