a sfii - Verb - conjugarea a IV-a


Moduri nepredicative pentru verbul a sfii
InfinitivInfinitiv lungGerunziuParticipiuSupin
a sfiisfiiresfiindsfiitde sfiit

Moduri predicative pentru verbul a sfii
Pers./Nr.PrezentImperfectPerfect simpluPerfect compusMai mult ca perfectViitorViitor anterior
Persoana I/Singularsfiescsfiamsfiiiam sfiitsfiisemvoi sfiivoi fi sfiit
Persoana a II-a/Singularsfieștisfiaisfiișiai sfiitsfiiseșivei sfiivei fi sfiit
Persoana a III-a/Singularsfieștesfiasfiia sfiitsfiiseva sfiiva fi sfiit
Persoana I/Pluralsfiimsfiamsfiirămam sfiitsfiiserămvom sfiivom fi sfiit
Persoana a II-a/Pluralsfiițisfiațisfiirățiați sfiitsfiiserățiveți sfiiveți fi sfiit
Persoana a III-a/Pluralsfiescsfiausfiirăau sfiitsfiiserăvor sfiivor fi sfiit
Pers./Nr.ConjunctivConditional OptativImperativ
Persoana I/Singularsfiescsă fi sfiitsfiiaș fi sfiit
Persoana a II-a/Singularsfieștisă fi sfiitai sfiiai fi sfiitsfiește
Persoana a III-a/Singularsfiascăsă fi sfiitar sfiiar fi sfiit
Persoana I/Pluralsfiimsă fi sfiitam sfiiam fi sfiit
Persoana a II-a/Pluralsfiițisă fi sfiitați sfiiați fi sfiitsfiiți
Persoana a III-a/Pluralsfiascăsă fi sfiitar sfiiar fi sfiit