a scula - Substantiv feminin - conjugarea I


Moduri nepredicative pentru verbul a scula
InfinitivInfinitiv lungGerunziuParticipiuSupin
a sculăsculesculeisculade scula

Moduri predicative pentru verbul a scula
Pers./Nr.PrezentImperfectPerfect simpluPerfect compusMai mult ca perfectViitorViitor anterior
Persoana I/Singularsculeleam sculavoi sculăvoi fi scula
Persoana a II-a/Singularsculelorai sculavei sculăvei fi scula
Persoana a III-a/Singularsculăa sculava sculăva fi scula
Persoana I/Pluralsculeloram sculavom sculăvom fi scula
Persoana a II-a/Pluralați sculaveți sculăveți fi scula
Persoana a III-a/Pluralau sculavor sculăvor fi scula
Pers./Nr.ConjunctivConditional OptativImperativ
Persoana I/Singularsă fi sculasculăaș fi scula
Persoana a II-a/Singularsă fi sculaai sculăai fi sculascule
Persoana a III-a/Singularsă fi sculaar sculăar fi scula
Persoana I/Pluralsă fi sculaam sculăam fi scula
Persoana a II-a/Pluralsă fi sculaați sculăați fi sculascule
Persoana a III-a/Pluralsă fi sculaar sculăar fi scula