a schimba - Verb - conjugarea I


Moduri nepredicative pentru verbul a schimba
InfinitivInfinitiv lungGerunziuParticipiuSupin
a schimbaschimbareschimbândschimbatde schimbat

Moduri predicative pentru verbul a schimba
Pers./Nr.PrezentImperfectPerfect simpluPerfect compusMai mult ca perfectViitorViitor anterior
Persoana I/Singularschimbschimbamschimbaiam schimbatschimbasemvoi schimbavoi fi schimbat
Persoana a II-a/Singularschimbischimbaischimbașiai schimbatschimbaseșivei schimbavei fi schimbat
Persoana a III-a/Singularschimbăschimbaschimbăa schimbatschimbaseva schimbava fi schimbat
Persoana I/Pluralschimbămschimbamschimbarămam schimbatschimbaserămvom schimbavom fi schimbat
Persoana a II-a/Pluralschimbațischimbațischimbarățiați schimbatschimbaserățiveți schimbaveți fi schimbat
Persoana a III-a/Pluralschimbăschimbauschimbarăau schimbatschimbaserăvor schimbavor fi schimbat
Pers./Nr.ConjunctivConditional OptativImperativ
Persoana I/Singularschimbsă fi schimbatschimbaaș fi schimbat
Persoana a II-a/Singularschimbisă fi schimbatai schimbaai fi schimbatschimbă
Persoana a III-a/Singularschimbesă fi schimbatar schimbaar fi schimbat
Persoana I/Pluralschimbămsă fi schimbatam schimbaam fi schimbat
Persoana a II-a/Pluralschimbațisă fi schimbatați schimbaați fi schimbatschimbați
Persoana a III-a/Pluralschimbesă fi schimbatar schimbaar fi schimbat