a schia - Verb - conjugarea I


Moduri nepredicative pentru verbul a schia
InfinitivInfinitiv lungGerunziuParticipiuSupin
a schiaschiereschiindschiatde schiat

Moduri predicative pentru verbul a schia
Pers./Nr.PrezentImperfectPerfect simpluPerfect compusMai mult ca perfectViitorViitor anterior
Persoana I/Singularschiezschiamschiaiam schiatschiasemvoi schiavoi fi schiat
Persoana a II-a/Singularschiezischiaischiașiai schiatschiaseșivei schiavei fi schiat
Persoana a III-a/Singularschiazăschiaschiea schiatschiaseva schiava fi schiat
Persoana I/Pluralschiemschiamschiarămam schiatschiaserămvom schiavom fi schiat
Persoana a II-a/Pluralschiațischiațischiarățiați schiatschiaserățiveți schiaveți fi schiat
Persoana a III-a/Pluralschiazăschiauschiarăau schiatschiaserăvor schiavor fi schiat
Pers./Nr.ConjunctivConditional OptativImperativ
Persoana I/Singularschiezsă fi schiatschiaaș fi schiat
Persoana a II-a/Singularschiezisă fi schiatai schiaai fi schiatschiază
Persoana a III-a/Singularschiezesă fi schiatar schiaar fi schiat
Persoana I/Pluralschiemsă fi schiatam schiaam fi schiat
Persoana a II-a/Pluralschiațisă fi schiatați schiaați fi schiatschiați
Persoana a III-a/Pluralschiezesă fi schiatar schiaar fi schiat