a rahni - Formă unică - conjugarea a IV-a


Moduri nepredicative pentru verbul a rahni
InfinitivInfinitiv lungGerunziuParticipiuSupin
a răhnide

Moduri predicative pentru verbul a rahni
Pers./Nr.PrezentImperfectPerfect simpluPerfect compusMai mult ca perfectViitorViitor anterior
Persoana I/Singularam voi răhnivoi fi
Persoana a II-a/Singularai vei răhnivei fi
Persoana a III-a/Singulara va răhniva fi
Persoana I/Pluralam vom răhnivom fi
Persoana a II-a/Pluralați veți răhniveți fi
Persoana a III-a/Pluralau vor răhnivor fi
Pers./Nr.ConjunctivConditional OptativImperativ
Persoana I/Singularsă fi răhniaș fi
Persoana a II-a/Singularsă fi ai răhniai fi
Persoana a III-a/Singularsă fi ar răhniar fi
Persoana I/Pluralsă fi am răhniam fi
Persoana a II-a/Pluralsă fi ați răhniați fi
Persoana a III-a/Pluralsă fi ar răhniar fi