a rade - Verb - conjugarea a III-a


Moduri nepredicative pentru verbul a rade
InfinitivInfinitiv lungGerunziuParticipiuSupin
a raderadererăzândrasde ras

Moduri predicative pentru verbul a rade
Pers./Nr.PrezentImperfectPerfect simpluPerfect compusMai mult ca perfectViitorViitor anterior
Persoana I/Singularradrădeamrăseiam rasrăsesemvoi radevoi fi ras
Persoana a II-a/Singularrazirădeairăseșiai rasrăseseșivei radevei fi ras
Persoana a III-a/Singularraderădearasea rasrăseseva radeva fi ras
Persoana I/Pluralrademrădeamraserămam rasrăseserămvom radevom fi ras
Persoana a II-a/Pluralradețirădeațiraserățiați rasrăseserățiveți radeveți fi ras
Persoana a III-a/Pluralradrădeauraserăau rasrăseserăvor radevor fi ras
Pers./Nr.ConjunctivConditional OptativImperativ
Persoana I/Singularradsă fi rasradeaș fi ras
Persoana a II-a/Singularrazisă fi rasai radeai fi rasrade
Persoana a III-a/Singularradăsă fi rasar radear fi ras
Persoana I/Pluralrademsă fi rasam radeam fi ras
Persoana a II-a/Pluralradețisă fi rasați radeați fi rasradeți
Persoana a III-a/Pluralradăsă fi rasar radear fi ras