a rări - Verb - conjugarea a IV-a


Moduri nepredicative pentru verbul a rări
InfinitivInfinitiv lungGerunziuParticipiuSupin
a rărirărirerărindrăritde rărit

Moduri predicative pentru verbul a rări
Pers./Nr.PrezentImperfectPerfect simpluPerfect compusMai mult ca perfectViitorViitor anterior
Persoana I/Singularrărescrăreamrăriiam răritrărisemvoi rărivoi fi rărit
Persoana a II-a/Singularrăreștirăreairărișiai răritrăriseșivei rărivei fi rărit
Persoana a III-a/Singularrăreșterărearăria răritrăriseva răriva fi rărit
Persoana I/Pluralrărimrăreamrărirămam răritrăriserămvom rărivom fi rărit
Persoana a II-a/Pluralrărițirăreațirărirățiați răritrăriserățiveți răriveți fi rărit
Persoana a III-a/Pluralrărescrăreaurărirăau răritrăriserăvor rărivor fi rărit
Pers./Nr.ConjunctivConditional OptativImperativ
Persoana I/Singularrărescsă fi răritrăriaș fi rărit
Persoana a II-a/Singularrăreștisă fi răritai răriai fi răritrărește
Persoana a III-a/Singularrăreascăsă fi răritar răriar fi rărit
Persoana I/Pluralrărimsă fi răritam răriam fi rărit
Persoana a II-a/Pluralrărițisă fi răritați răriați fi răritrăriți
Persoana a III-a/Pluralrăreascăsă fi răritar răriar fi rărit