a putea - Verb - conjugarea a II-a


Moduri nepredicative pentru verbul a putea
InfinitivInfinitiv lungGerunziuParticipiuSupin
a puteaputereputândpututde putut

Moduri predicative pentru verbul a putea
Pers./Nr.PrezentImperfectPerfect simpluPerfect compusMai mult ca perfectViitorViitor anterior
Persoana I/Singularpotputeamputuiam pututputusemvoi puteavoi fi putut
Persoana a II-a/Singularpoțiputeaiputușiai pututputuseșivei puteavei fi putut
Persoana a III-a/Singularpoateputeaputua pututputuseva puteava fi putut
Persoana I/Pluralputemputeamputurămam pututputuserămvom puteavom fi putut
Persoana a II-a/Pluralputețiputeațiputurățiați pututputuserățiveți puteaveți fi putut
Persoana a III-a/Pluralpotputeauputurăau pututputuserăvor puteavor fi putut
Pers./Nr.ConjunctivConditional OptativImperativ
Persoana I/Singularpotsă fi pututputeaaș fi putut
Persoana a II-a/Singularpoțisă fi pututai puteaai fi putut
Persoana a III-a/Singularpoatăsă fi pututar puteaar fi putut
Persoana I/Pluralputemsă fi pututam puteaam fi putut
Persoana a II-a/Pluralputețisă fi pututați puteaați fi putut
Persoana a III-a/Pluralpoatăsă fi pututar puteaar fi putut