a poate - Formă unică - conjugarea a III-a


Moduri nepredicative pentru verbul a poate
InfinitivInfinitiv lungGerunziuParticipiuSupin
a poatede

Moduri predicative pentru verbul a poate
Pers./Nr.PrezentImperfectPerfect simpluPerfect compusMai mult ca perfectViitorViitor anterior
Persoana I/Singularam voi poatevoi fi
Persoana a II-a/Singularai vei poatevei fi
Persoana a III-a/Singulara va poateva fi
Persoana I/Pluralam vom poatevom fi
Persoana a II-a/Pluralați veți poateveți fi
Persoana a III-a/Pluralau vor poatevor fi
Pers./Nr.ConjunctivConditional OptativImperativ
Persoana I/Singularsă fi poateaș fi
Persoana a II-a/Singularsă fi ai poateai fi
Persoana a III-a/Singularsă fi ar poatear fi
Persoana I/Pluralsă fi am poateam fi
Persoana a II-a/Pluralsă fi ați poateați fi
Persoana a III-a/Pluralsă fi ar poatear fi