a plăti - Verb - conjugarea a IV-a


Moduri nepredicative pentru verbul a plăti
InfinitivInfinitiv lungGerunziuParticipiuSupin
a plătiplătireplătindplătitde plătit

Moduri predicative pentru verbul a plăti
Pers./Nr.PrezentImperfectPerfect simpluPerfect compusMai mult ca perfectViitorViitor anterior
Persoana I/Singularplătescplăteamplătiiam plătitplătisemvoi plătivoi fi plătit
Persoana a II-a/Singularplăteștiplăteaiplătișiai plătitplătiseșivei plătivei fi plătit
Persoana a III-a/Singularplăteșteplăteaplătia plătitplătiseva plătiva fi plătit
Persoana I/Pluralplătimplăteamplătirămam plătitplătiserămvom plătivom fi plătit
Persoana a II-a/Pluralplătițiplăteațiplătirățiați plătitplătiserățiveți plătiveți fi plătit
Persoana a III-a/Pluralplătescplăteauplătirăau plătitplătiserăvor plătivor fi plătit
Pers./Nr.ConjunctivConditional OptativImperativ
Persoana I/Singularplătescsă fi plătitplătiaș fi plătit
Persoana a II-a/Singularplăteștisă fi plătitai plătiai fi plătitplătește
Persoana a III-a/Singularplăteascăsă fi plătitar plătiar fi plătit
Persoana I/Pluralplătimsă fi plătitam plătiam fi plătit
Persoana a II-a/Pluralplătițisă fi plătitați plătiați fi plătitplătiți
Persoana a III-a/Pluralplăteascăsă fi plătitar plătiar fi plătit