a pasa - Substantiv feminin - conjugarea I


Moduri nepredicative pentru verbul a pasa
InfinitivInfinitiv lungGerunziuParticipiuSupin
a pasăpasepaseipasade pasa

Moduri predicative pentru verbul a pasa
Pers./Nr.PrezentImperfectPerfect simpluPerfect compusMai mult ca perfectViitorViitor anterior
Persoana I/Singularpaseleam pasavoi pasăvoi fi pasa
Persoana a II-a/Singularpaselorai pasavei pasăvei fi pasa
Persoana a III-a/Singularpasăa pasava pasăva fi pasa
Persoana I/Pluralpaseloram pasavom pasăvom fi pasa
Persoana a II-a/Pluralați pasaveți pasăveți fi pasa
Persoana a III-a/Pluralau pasavor pasăvor fi pasa
Pers./Nr.ConjunctivConditional OptativImperativ
Persoana I/Singularsă fi pasapasăaș fi pasa
Persoana a II-a/Singularsă fi pasaai pasăai fi pasapase
Persoana a III-a/Singularsă fi pasaar pasăar fi pasa
Persoana I/Pluralsă fi pasaam pasăam fi pasa
Persoana a II-a/Pluralsă fi pasaați pasăați fi pasapase
Persoana a III-a/Pluralsă fi pasaar pasăar fi pasa