a para - Substantiv feminin - conjugarea I


Moduri nepredicative pentru verbul a para
InfinitivInfinitiv lungGerunziuParticipiuSupin
a parăperepereiparade para

Moduri predicative pentru verbul a para
Pers./Nr.PrezentImperfectPerfect simpluPerfect compusMai mult ca perfectViitorViitor anterior
Persoana I/Singularpereleam paravoi parăvoi fi para
Persoana a II-a/Singularperelorai paravei parăvei fi para
Persoana a III-a/Singularparăa parava parăva fi para
Persoana I/Pluralpereloram paravom parăvom fi para
Persoana a II-a/Pluralați paraveți parăveți fi para
Persoana a III-a/Pluralau paravor parăvor fi para
Pers./Nr.ConjunctivConditional OptativImperativ
Persoana I/Singularsă fi paraparăaș fi para
Persoana a II-a/Singularsă fi paraai parăai fi parapere
Persoana a III-a/Singularsă fi paraar parăar fi para
Persoana I/Pluralsă fi paraam parăam fi para
Persoana a II-a/Pluralsă fi paraați parăați fi parapere
Persoana a III-a/Pluralsă fi paraar parăar fi para